Ergonomia w kuchni na wymiarSzczęśliwa rodzina w kuchni na wymiar wspólnie przygotowuje posiłek

Ergonomicznie zaprojekowana kuchnia na wymiar może nawet sprawić, że będziemy szczęśliwsi

Nasze meble kuchenne na wymiar są ergonomiczne. Projektujemy je z myślą o późniejszym użytkowaniu i można śmiało stwierdzić, że pochodzące z naszej manufaktury drewniane kuchnie są luksusowe nie tylko dzięki temu, że są piękne (choć oczywiście są piękne!) czy trwałe (ależ oczywiście są też trwałe!), ale i dzięki temu, że są praktyczne. Zagadnienie ergonomii w kuchni to nasz konik, z fascynacją zgłębiamy tę tematykę od lat i poznajemy ją zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Czy wiedzą Państwo - to niezwykłe! – że pierwsze badania kwestii ergonomii w kuchni przeprowadzone zostały już w roku 1913? To właśnie wtedy Christine Frederick wykorzystywała nitki do pomiaru liczby metrów pokonywanych przez kobiety podczas przygotowywania posiłków. Badaczka przymocowywała koniec nitki do krzątającej się po kuchni osoby, a całkowita długość owej nitki już „po wszystkim” oznaczała liczbę metrów, jaką osoba ta przeszła w czasie swej kuchennej krzątaniny.

Christine Frederick była pionierką, ale sprawa ergonomii w kuchni badana była jeszcze wielokrotnie. Prawdopodobnie drugą najbardziej znaną badaczką tego zagadnienia jest wiedeńska architekt Margarete Schutte – Lihotzky, która za pomocą stopera odmierzała czas potrzebny do „obrobienia się” w kuchni. Jej badania przyniosły efekt jak najbardziej praktyczny - pierwszą ergonomiczną kuchnię stworzoną w roku 1927 w Niemczech.


Na co warto zwrócić uwagę projektując kuchnię na wymiar w dzisiejszych czasach?


Istotnych czynników jest co najmniej kilka.

Po pierwsze – które miejsca w naszej kuchni są idealne dla wszelkich gniazdek, kontaktów i włączników?


Może warto spisać sobie wszelkie urządzenia, które potrzebują i / lub będą potrzebowały stałego podłączenia do prądu, oraz takie, które będziemy mogli ewentualnie odłączyć, kiedy zechcemy podłączyć blender, mikser czy ładowarkę do telefonu albo tabletu? Zdecydowanie nie należy umieszczań gniazdek, kontaktów i włączników „gdzie popadnie”. Po co nam w przyszłości problemy, które na etapie projektowania naszej wymarzonej, wyśnionej, idealnej kuchni są tak łatwe do przewidzenia i uniknięcia?

Po drugie – gdzie w kuchni powinny znajdować się wszelkie sprzęty i urządzenia?

Odpowiedź na pytanie jest powiązana z i uzależniona od wcześniej wspomnianego rozmieszczenia gniazdek elektrycznych, choć jest to zarazem zagadnienie zasługujące na odrębne rozważania.


Projekt, szkic - luksusowa drewniana kuchnia prowansalska.

Jeśli chodzi o ergonomię w kuchni dobry projekt to połowa sukcesu :)


Gdzie w naszej kuchni na wymiar powinien znajdować się piekarnik? Często bywa on instalowany poniżej płyty grzewczej, ale czy jest to rozwiązanie dla nas idealne? Gdybyśmy usytuowali go na wysokości blatu, wyjmowanie i wkładanie do niego wszelkich wypieków nie wymagałoby schylania.

Gdzie w takim razie w kuchni na wymiar zamontować płytę grzewczą? Z pewnością nie w kącie! Takie umiejscowienie byłoby trudniejsze do utrzymania w czystości, a przede wszystkim ograniczałoby nasz dostęp do tego ważnego kuchennego sprzętu.

Gdzie w naszej kuchni na wymiar powinna znajdować się zmywarka? Ta sprawa jest na ogół dość oczywista i większych kontrowersji wzbudzać nie powinna – na ogół najlepiej byłoby umieścić ją w pobliżu zlewu i ociekacza, gdyż będzie mogło się zdarzyć, że przed włożeniem do niej szczególnie zabrudzonych naczyń będziemy je chcieli jeszcze opłukać.

No dobrze, zmywarka w pobliżu zlewu, gdzie w takim razie w zamontować zlew? Z pewnością – podobnie jak w przypadku płyty grzewczej - kąt kuchni byłby tu nie najlepszym rozwiązaniem, z tych samych zresztą powodów (przede wszystkim utrudniony dostęp).

Jaka powinna być wysokość szafek roboczych w meblach kuchennych na wymiar? W kuchni zwykle pracujemy na stojąco wobec czego wysokość szafek powinna być dostosowana do wzrostu osoby najczęściej gotującej. Generalna zasadą jest, że odległość między szafkami wiszącymi a powierzchnią blatu powinna wynosić minimum 45 cm. Ważne są również inne parametry i wymiary szafek wiszących, np. w przypadku ich głębokości na ogół dobrze powinna się sprawdzić 28 do 30 cm.


Po trzecie – jak w naszej idealnej kuchni powinny wyglądać blaty kuchenne?


Odpowiednio duża powierzchnia robocza dzięki której można swobodnie przygotowywać posiłki to absolutna podstawa. Oprócz powierzchni blatu należy też jednak zwrócić uwagę na jego lokalizację w samej kuchni oraz wysokość nad podłogą - wyobrażacie sobie krojenie całej misy sałatki w pozycji przygarbionej?

Blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości od około dziesięciu do piętnastu centymetrów poniżej wysokości łokcia, choć jeśli z kuchni korzysta kilka osób tolerancja względem pozycji idealnej siłą rzeczy czasami będzie musiała wynieść kilka centymetrów. W tym ostatnim przypadku (jeśli z kuchni korzysta kilka osób) warto też zastanowić się nad szafką z regulowanymi nóżkami, takie rozwiązanie umożliwia płynne dopasowywanie wysokości blatu do naszego wzrostu.

Czy nie będzie też dobrym pomysłem, jeśli w naszej kuchni na wymiar blat będzie otaczał płytę grzewczą po obu jej stronach? Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskalibyśmy miejsce na odstawienie gorącego garnka na nasz blat prosto z płyty grzewczej, a to mogłoby zwiększyć bezpieczeństwo podczas przyrządzania posiłków.


Po czwarte – oświetlenie w naszej idealnej kuchni na wymiar


Zdecydowanie warto postawić na naturalne światło dzienne wpadające do pomieszczenia przez odpowiednio duże okna choć to oczywiście nie wszystko. Wieczorem dobrze dobrze powinny sprawdzić się lampki zamontowane pod wiszącymi szafkami, które mogą kierować strumień światła bezpośrednio na blat. Jeśli chodzi o lampy pod sufitem, należy bezwzględnie zwrócić uwagę czy stojąc przy blacie kuchennym nie będziemy własnym ciałem zasłaniać swojego stanowiska pracy, a z drugiej strony czy górne światło nie będzie nas razić w oczy. Żadna z tych opcji nie jest pożądana, prawda?


Po piąte – zagospodarowanie miejsca wewnątrz mebli kuchennych na wymiar


Zagospodarowanie miejsca wewnątrz mebli kuchennych na wymiar jest równie istotne jak samo ich rozstawienie, a zastosowanie szuflad i carg zdecydowanie poprawia dostęp do przechowywanych produktów.

Kiedy wstajemy rano i jeszcze zaspani kierujemy się na śniadanie do kuchni, doceniamy fakt, że produkty śniadaniowe znajdują się w ściśle określonym miejscu, a przynajmniej w niedalekiej od siebie odległości. Tak samo ma się sprawa z produktami i urządzeniami potrzebnymi do gotowania, choć oczywiście ile osób, tyle potrzeb – między innymi w możliwości zastosowania całkowicie indywidualnego podejścia tkwi przewaga mebli kuchennych projektowanych na wymiar nad produktami dla masowego odbiorcy. W tym miejscu warto zastanowić się nad własnymi potrzebami, oczywiście wszędzie gdzie trzeba służymy pomocą. Może na przykład dobrze by było gdyby w jednej z szafek przy płycie indukcyjnej przechowywać garnki i patelnie, w szufladzie pod spodem sztućce, a na półce obok oliwę i przyprawy? Niezależnie od indywidualnych preferencji są też pewne zasady, których znajomość może nam życie w kuchni ułatwić – np. najbardziej pakowną wysokością szuflad jest 130 mm. O innej rzeczy wszyscy wiemy, ale aby tej oczywistości nie przegapić warto też napisać o niej wprost - szuflady głębokie dobrze jest projektować w dolnych częściach zabudowy.


Luksusowa piękna kuchnia w stylu klasycznym - drewniane meble kuchenne na wymiar.

Nawet najbardziej ergonomiczna kuchnia na wymiar może być piękna.


Zapraszamy do kontaktu.


Kontakt z producentem kuchni na wymiar

Wit Stwosz

meble kuchenne na wymiar


Sprawdzony producent

Telefon: +48 22 622 05 70

Email: info@luksusowekuchnie.pl

Aleja 3 Maja 12/2, 00-391 Warszawa


Tworzymy meble kuchenne dla Klientów w całej Polsce i poza jej granicami. Oferujemy dostawę do Niemiec, Holandii, Belgii, Irlandii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Finlandii, Austrii i pozostałych państw UE, a także do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Rosji i na Ukrainę.

 • luksusowa kuchnia biała - drewniane meble kuchenne na wymiar

  Jak u siebie w kuchni

Dostawa do UK? Dostawa do Niemiec? A może do Francji, Włoch, Irlandii, Austrii, Szwajcarii, Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji lub na Litwę? Z przyjemnością!

Najlepsze meble kuchenne na zamówienie - producent

Wit Stwosz

kuchnie na zamówienie


Producent mebli marzeń

Telefon: +48 22 622 05 70

Email: info@luksusowekuchnie.pl

Aleja 3 Maja 12/2, 00-391 Warszawa


Mimo nieustannego rozwoju skutecznie nie chodzimy na żadne kompromisy w kwestii jakości naszych kuchni na wymiar. Tylko dzięki temu możemy je nazywać kuchniami luksusowymi.

 • Żółta - kolorowa, nowoczesna kuchnia na wymiar - meble kuchenne drewniane o obłych kształtach bez kątów prostych

  Jak u siebie w kuchni

To głównie dzięki Panstwa poleceniom wciąż rośniemy. Dziękujemy!

Dobre drewnaine kuchnie na zamówienie

Wit Stwosz

meble kuchenne drewniane


Telefon: +48 22 622 05 70

Email: info@luksusowekuchnie.pl

Aleja 3 Maja 12/2, 00-391 Warszawa


Projektowaliśmy i produkowaliśmy lub projektujemy i produkujemy luksusowe kuchnie drewniane na wymiar w następujących polskich miastach:

Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Olsztyn, Elbląg, Białystok, Kielce, Rzeszów, Radom, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bielsko-Biała, Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Jelenia Góra, Wałbrzych, Legnica, Tarnów, Nowy Sącz, Częstochowa, Opole, Koszalin, Słupsk, Grudziądz, Włocławek, Płock, Inowrocław, Kalisz, Konin, Gniezno, Piła, Piotrków Trybunalski, Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Legionowo, Prószków, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Żyrardów, Krynica Morska, Jastarnia, Władysławowo, Hel, Tczew, Malbork, Wejherowo, Rumia, Kartuzy, Starogard Gdański, Trójmiasto - Gdańsk, Sopot, Gdynia

 • Luksusowe brązowe drewniane meble kuchenne na wymiar - kuchnia dębowa z białą wyspą

  Jak u siebie w kuchni

Oczywiście nie ograniczamy się do montażu kuchni w Polsce. Oferujemy też dostawę mebli do Londynu, Leeds, Manchesteru, Liverpoolu, Bristolu, Glasgow, Edynburga, Sheffield, Bristolu, Dublina, Paryża, Lyonu, Zurychu, Mediolanu, Rzymu, Wiednia, Pragi, Brukseli, Amsterdamu, Rotterdamu, Hagi, Antwerpii, Berlina, Monachium, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Kolonii, Bremy, Stuttgartu, Düsseldorfu, Dortmundu, Drezna, Lipska, Essen, Hanoweru, Bonn, Norymbergi, Duisburg, Oslo, Sztokholmu, Goteborga, Malmo, Kopenhagi, Helsinek, Turku, Kaliningradu, Sankt Petersburga, Wilna, Kowna, Rygi, Tallinna, Lwowa.

Producent mebli kuchennych ekskluzywnych

Wit Stwosz

najlepsze kuchnie na wymiar


Najlepszy producent

Telefon: +48 22 622 05 70

Email: info@luksusowekuchnie.pl

Aleja 3 Maja 12/2, 00-391 Warszawa


Praca sprawia nam radość. Uwielbiamy tworzyć niepowtarzalne, piękne meble kuchenne na wymiar.

A może Państwa kuchnia będzie następna?

 • luksusowa kuchnia biała - drewniane meble kuchenne na wymiar

  Jak u siebie w kuchni